Druhy krbových vložiek a elektrická krbová vložka

druhy krbových vložiekElektrické krbové vložky patria  pravdepodobne k najvyhľadávanejším druhom krbových vložiek a možnosťou teplovzdušného vykurovania. Ale čo sú to vlastne krbové vložky a aké ich druhy poznáme?

Pod názvom krbová vložka sa ukrýva zariadenie, vložené do existujúceho muriva (otvoreného krbu), alebo prefabrikované ohnisko. Vynašiel ju v roku 1869 Joab R. Donaldson, z Pennsylvánie, USA. Jeho cieľ bol prozaický. V tom čase tento 59 ročný baník vlastnil chladný rodinný dom a navyše bol otcom štrnástich detí. Kúrenie v otvorenom krbe nebolo efektívne a jeho deti boli v zimných mesiacoch viac choré, ako zdravé. Joab tak prišiel na nápad, ako pomocou koksu a ventilácie v uzavretom priestore zlepší účinnosť krbu. Výber koksu a hlušiny, ako primárneho paliva ocenili v tom čase rodiny z nízkymi príjmami, z ktorých vďaka krbovým vložkám po prvýkrát v živote zistili, čo je ozajstné teplo domova.
Od tých čias pretieklo veľa vody, no krbové vložky sú stále synonymom útulného tepla obydlí. Postupom času sa zdokonaľovali do súčasnej podoby, ktorá v sebe zahŕňa finančnú efektivitu, výhrevnosť aj ekologický aspekt. Dnes ponúkajú výrobcovia krbových vložiek funkcie, akými sú zdokonalené ventilátory či termostatické zariadenia, pracujúce v závislosti na druhu paliva. Po heslom – drevo horí, plyn horí, uhlie horí – ponúkajú zákazníkom veľké množstvo variácií krbových vložiek, rozdelených do druhov podľa použitého paliva.

Pozrite si zoznam výrobcov krbov a krbových vložiek vo vašom okolí - v sekcii Kachle, krby, piecky v Katalogu stavebnych firiem na www.stavebnik.sk . Pošlite viacerým firmám naraz ziadost na vypracovanie cenovej ponuky cez systém Zadaj dopyt.
 

Druhy krbových vložiek
 

Elektrické krbové vložky a plynové (zemný plyn, propán bután) krbové vložky ponúkajú majiteľom veľkú úsporu času, čo je ich hlavnou devízou. Zoberte do úvahy porovnanie s krbmi na drevo. Ak chcete oheň a teda teplo, musíte si zohnať strom, popíliť ho, počkať pol roka, kým preschne a potom si zacvičiť so sekerou pri rúbaní klátikov. Dokonca aj v prípade, že si kúpite hotové drevo, musíte ho naložiť, odviezť, vyložiť a uskladniť. Ak chcete zakúriť, potrebujete zápalky, staré noviny či podpaľovač a vystavíte sa riziku, že sa pri zapaľovaní nadýchate dymu. S elektrickými a plynovými krbovými vložkami je to iné. Všetko, čo musíte urobiť, aby ste získali oheň a teplo je stlačiť tlačidlo, ktoré v závislosti od modelu krbovej vložky môže byť umiestnené dokonca na diaľkovom ovládači.

Elektrické krbové vložky

Na rozdiel od ostatných druhov sú len imitáciou ohniska a ohňa, kde ilúziu plameňov vytvárajú blikajúce svetielka a využívajú sa tam, kde nie je prístup ku komínu, alebo slúžia, ako imidžový doplnok nefunkčného starého krbu. Ich výhrevnosť je však celkovo vysoká, aj keď môžu byť použité aj bez tepelnej zložky len tak, na vytvorenie dojmu útulného priestoru trebárs aj v trópoch. Ich inštalácia je jednoduchá, no vzhľadom na ceny elektrickej energie sú elektrické krbové vložky menej využívané ako plynové.
Napriek vysokej cene však mnohí vyzdvihujú ich kvalitu a výhody. V prvom rade je to práve fakt, že nepotrebujú komín a na to, aby začali plniť svoju funkciu, ich stačí zapnúť do elektriny. Elektrický krb pracuje podobne ako konventor. Jeho súčasťou je termostat, ktorý pri dosiahnutí požadovanej teploty krb automaticky vypne. Dnes sa už elektické krbové vložky dodávajú väčšinou s diaľkovým ovládaním, ktorým sa dá regulovať nielen intenzita umelého plameňa, ale samozrejme aj intenzita kúrenia.

Plynové krbové vložky

Sú veľmi účinné a používajú sa hlavne v stredne veľkých miestnostiach. Nie však v spálňach kvôli prevencií pred otravou plynom. Tieto krbové vložky musia byť odborne nainštalované. Plynové potrubie vedie cez bezpečnostné systémy priamo do horáka v ohnisku. Do komína sa vkladajú dve rúry – jedna privádza čerstvú vzduch do spaľovacieho priestoru krbovej vložky a druhou sa odvádzajú spaliny. Ak je vložka správne nainštalovaná, nepotrebuje zložitú údržbu. Čistia sa len sklenené dvierka. Komín sa vzhľadom na dokonalé horenie plynu nečistí vôbec. Imitácia dreva je vyrobená zo žiaruvzdorných keramických vlákien a umiestnená priamo na horáku. Niektoré druhy plynových krbových vložiek potrebujú aj elektrickú energiu kvôli zapojeniu ventilátora a dúchadla.

Krbové vložky na drevo

Boli a sú klasikou, pretože pohľad na prírodný oheň a počúvanie praskajúceho dreva vám iný druh krbových vložiek nenahradí. Sú síce menej účinné, ako napríklad plynové, no oveľa lepšie, ako tradičný otvorený krb. Nevýhodou spaľovania dreva sú samozrejme emisie, vypúšťané komínom do ovzdušia, no vďaka novým technológiám dochádza k ich obmedzovaniu. K týmto krbovým vložkám sa radia tiež peletové a na drevené brikety. Tiež vložky na uhlie a uhoľný koks. Pri kúrení v nich musíme dodržiavať určité zásady, ku ktorým patrí hlavne odborná kontrola krbovej vložky, pravidelné čistenie a vynášanie popola, kúrenie vhodným a kvalitným drevom či peletami so 100% pilín. Odporúča sa tiež nainštalovať do krbových vložiek požiarny alarm a detektor oxidu uhoľnatého.

Mohlo by vás tiež zaujímať Rozdelenie krbových vložiek a krbov (podľa spôsobu odovzdávania tepla a výkonu)

Foto: lennoxhearthproducts.com
(i.n)