Krb bez komína

Elektrický krb

Elektrický krbSkrotenie ohňa prinieslo v dávnych vekoch impulz k rozvoju ľudstva a celej našej civilizácie. Oheň umožnil človeku pomerne silnú ochranu pred predátormi, hladom a chladom. Od tých čias je až dodnes akýmsi symbolom pohodlia našich domovov. Jedným z príkladov týchto evokácií je bytový krb. Dnes síce už nepatrí k výhodným a jednoduchým spôsobom vykurovania, no vďaka pocitu luxusu a navodeniu pohodovej atmosféry patria krby k stále obľúbeným doplnkom bývania a mnohí z tých, ktorí sa pustia do stavby nového domu či rekonštrukcie staršieho obydlia s ním jednoducho rátajú. No zároveň sa chcú vyhnúť problémom, ktoré inštalácia klasického krbu so sebou prináša. Nepatria sem len obavy z otvoreného ohňa, ale aj starosti s uskladnením palivového dreva, či nutnosť venovať vysokú pozornosť upratovaniu, nakoľko možnosť všadeprítomného prachu sa s vymetaním a každodenným čistením klasického krbu mnohonásobne zvyšuje. Ak sa však nechceme vzdať večernej romantiky a zároveň chceme, aby náš krb bol bezpečný, spoľahlivý s jednoduchou obsluhou, mali by sme porozmýšľať nad alternatívou – elektrickým krbom s optickým efektom horiaceho ohňa.

Elektrický krb predstavuje komfort, ktorý nám ušetrí obrovské množstvo práce s kúrením, čistením a všeobecnou údržbou a navyše nám odpadnú starosti s požiadavkami na stavbu komína. Elektrický krb svojim zovňajškom a tiež optickou ilúziou horenia imituje klasické krby dokonale. Jeho výkon je však oproti nim dosť nízky a tak s ním môžeme všeobecne rátať zväčša len ako s doplnkovým systémom vykurovania.  To však neznamená, že elektrickým krbom miestnosť nevykúrime. V prechodnom období sa elektrický krb dá využiť ako primárny zdroj tepla. V období zimy a veľkého chladu, keď hlavné kúrenie neumožňuje efektívne miestnosť v byte vyhriať je funkcia elektrického krbu ako doplnkového kúrenia nenahraditeľná. Elektrický krb je na rozdiel od klasického úplne bezpečný, na jeho montáž nepotrebujete veľa času.

Či už sa rozhodnete pre elektrický krb alebo hľadáte firmu na vykonanie potrebných stavebných prác, skúste si vybrať z katalógu stavebných firiem na www.stavebnik.sk . Budete tam môcť zároveň využiť možnosť požiadať vybrané firmy o vypracovanie cenovej ponuky na stavebné práce.

Elektrický krb bez komínaKonkurencieschopnosť elektrických krbov voči ich tradičným náprotivkom  spočíva tiež v ich priaznivej cene, nižším prevádzkovým nákladom a nekonečným spôsobom ich dizajnového prevedenia. Elektrické krby sú štylizovanými produktmi s vysokou funkčnosťou, udržateľnosťou a samozrejme dobrou výhrevnosťou. Sú vynikajúcim kompromisom  pre všetkých, ktorí krb túžia mať, no z hľadiska priestoru a financií si nemôžu dovoliť mať doma klasiku. Veľkou prednosťou elektrických krbov je ich nízka hmotnosť. Vážia od 5 do cca 50 kg, čiže nezaťažujú konštrukciu stavby, nie je problém s ich premiestnením v interiéri a ich príjemné teplo vás za počas môže ohrievať aj na terase počas letných večerov. Navyše, všetky modely majú zabudovaný vypínač, ktorým sa kúrenie dá vypnúť a funkčná zostáva len ilúzia plameňov. V prípade vykurovacieho módu je teplo do miestnosti vháňané prostredníctvom riadenej cirkulácie a elektrického ventilátora s tichým chodom. Ovládanie elektrického krbu je dômyselne ukryté, aby nenarúšalo jeho vzhľad, alebo je riešené pomocou diaľkového ovládača, aký majú napríklad televízne prijímače. Na rozdiel od klasického krbu, z ktorého nezanedbateľná časť tepla unikne von komínom vám pri využívaní elektrického krbu zostane 100% vyprodukovaného tepla v miestnosti.

A samozrejme, ak máme v miestnosti elektrický krb, môžeme rovno zabudnúť na pílenie a rúbanie palivového dreva, rozkladanie ohňa, na prikladanie a dymenie v interiéri, ktoré s týmito činnosťami úzko súvisí.  Užívatelia elektrických krbov bývajú milo prekvapení s akou vernosťou je vytvorená ilúzia skutočného ohňa, ktorý však neprodukuje žiadne splodiny a preto nepotrebuje žiaden komín. Postačuje len zásuvka na 230 V a to je všetko k tomu, aby bol funkčný plamenný efekt, ale aj k tomu ak by sme si chceli prikúriť. Krb nám dodáva príjemné teplo bez nebezpečenstva, že by iskry alebo horúce uhlíky z krbu mohli poškodiť podlahoviny. Elektrický krb sa tak stáva efektným doplnkom  nielen do nášho bytu alebo domu, ale aj kancelárie, rokovacej miestnosti, reštaurácie, či na chatu.


Do pozornosti vám odporúčame aj článok Páči sa vám kamenný krb?
 

Foto: fireplace.su, torg-business.ru
(i.n.)